Noc múzeí a galérií 2020 – online (PROGRAM)

Slovenské národné múzeum v spolupráci s 20 kultúrnymi inštitúciami v Bratislave pozýva na XVI. ročník populárneho celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií 2020. Pre milovníkov kultúrneho dedičstva a všetkých ostatných návštevníkov bez rozdielu veku, je pripravený zaujímavý program vo virtuálnom priestore – online. Prijmite pozvanie do dobrej spoločnosti múzeí a galérií v sobotu 14. novembra 2020 od 15.00 do 24.00 h na stránkach: nmag.snm.sk.

Spoločný program pamäťových a kultúrnych inštitúcií ponúka množstvo tém, kde v centre záujmu stojí múzejný artefakt alebo výtvarné dielo a ich prezentácia. A to všetko v podobe virtuálnych výstav, komentovaných audio či video prehliadok, kurátorských sprievodov, prednášok, diskusií, inštruktážnych videí, herných zón, kvízov, pracovných listov a pod. Sledujte Noc múzeí a galérií 2020 online. S rodinou, priateľmi či len tak večer osamote  v pyžame. Strávte príjemný čas až do neskorej noci vo virtuálnom priestore na: nmag.snm.sk.

PROGRAM Noci múzeí a galérií 2020

BIBIANA – Medzinárodný dom umenia pre deti

B ako BIBIANA – Výstava k okrúhlym 30. narodeninám BIBIANY hravou formou predstavuje jednotlivé tvorivé oddelenia, ktoré celé roky približujú umenie deťom.
Posvieťme si na divadlo – Interaktívna výstava k 100. výročiu vzniku SND. 
Tiché putovanie – Hravá a inšpiratívna výstava ponúka cestu svetom „tichých“ kníh, pochádzajúcich z rôznych krajín sveta.
Neuveríš, čo sa stalo! – doma s BIBIANOU – Ako sa môže komár zmeniť na somára, aj o tom, že nie je všetko zlato čo sa blyští. Ale aj o tom, že správy a informácie si treba overovať. A trochu aj o tom,  že to však neznamená, že veci ktoré nepoznáme, neexistujú. Preto v našom bibianovskom mori môžu plávať aj tvory, ktoré zatiaľ nikto nevidel.
Tieňové divadlo – doma s BIBIANOU – Vytvorte si vlastné tieňové divadlo. Vymyslite si príbeh, ktorý chcete zahrať – môžete siahnuť po obľúbenej knihe.

Bratislavské kultúrne a informačné stredisko

Tolerancia – Výnimočná putovná výstava plagátov, ktorej autorom je srbský umelecký aktivista Mirko Ilić. V roku 2017 oslovil 28 grafických dizajnérov, aby vytvorili plagát na tému tolerancia a uviedli meno a krajinu, z ktorej pochádzajú. Vznikla putovná plagátová šou, do ktorej neustále pribúdajú nové plagáty. V súčasnosti ju tvorí 155 plagátov a zbierka sa stále rozširuje. V Klariskách uvidíte 27 plagátov, ktoré boli vystavené na Moste SNP a 24 nových plagátov. Súčasťou výstavy je aj plagát slovenského grafického dizajnéra Petra Javoríka.

Bratislava Tourist Board

Zostaňte doma a poďte s nami na online prehliadky Bratislavy! – Videoprehliadky najvýznamnejších pamiatok, zaujímavej architektúry, či galérií a múzeí formou krátkych videí. Spoznajte Bratislavu z pohodlia svojho gauča. Séria 15 videí, ktoré vám predstavia významné kultúrne pamiatky a miesta v Bratislave.

CVTI SR – Múzeum školstva a pedagogiky 

Za zatvorenou bránou – Virtuálna prehliadka zrekonštruovaných priestorov nového sídla Múzea školstva a pedagogiky.
Osobnosti v školských laviciach – Online výstavné cykly spomienok slovenských osobností z oblasti divadla, literatúry, filmu či športu, ktoré si zaspomínali na svoje školské časy.
50 z kabinetu – Prezentácia vybraných päťdesiatich školských zbierkových predmetov z rokov 1918 – 1945.

Múzeum Divadelného ústavu 

Putovná výstava theatre.sk – Prezentuje stručné dejiny slovenského divadla.
Výstava Divadelné storočie stopy a postoje – Rozsiahla výstava venovaná storočnici profesionálneho divadla na Slovensku, vystavená na Bratislavskom hrade.
Zlatá kolekcia slovenského profesionálneho divadla – Galéria najprogresívnejších a najpozoruhodnejších inscenácii, ktoré vznikli za posledných sto rokov.

Galéria Nedbalka

Videoprehliadka stálej expozície
Maľba VÚB – autori do 35 rokov
Klára Štefanovičová – MANUS  
Turista vo vlastnom meste
Vznik Nedbalky a oslava jej 5-tych narodenín

Galéria Umelka – Slovenská výtvarná únia      

Marián a Tomáš Polonský – socha, maľba, architektúra – Video k aktuálnej výstave.
Komentovaná prehliadka s Tomášom Polonským – Live stream.
Reflexie – Súčasný portrét v tvorbe nových členov Združenia slovenských profesionálnych fotografov – Komentovaná prehliadka s kurátorkou a autormi výstavy (live stream).

Kunsthalle Bratislava 

Recept na umenie – Videonávod aktivity, inšpirovanej výstavou NA HRANE / AT THE LIMIT / AM LIMIT. Keď nemôžeme do galérie, prichádza galéria k nám domov. Veď umenie môže vzniknúť kdekoľvek, len treba mať otvorené oči a myseľ. Ani nemecký umelec Markus Wirthmann netvoril iba v ateliéri, ale umenie vnímal všade okolo seba, dokonca aj v kuchyni. Ako by vyzeral váš recept na umenie?
Kunsthalle LAB – Je tzv. „window gallery“, ktorá cez výklady nadväzuje komunikáciu s okoloidúcim publikom. Preto má výhodu aj v dobe zatvorených galérii. Aj počas noci múzeí v nej budete môcť na vlastné oči vidieť novootvorenú výstavu RADOVAN ČEREVKA: Budovanie skutočného tela.

Múzeum mesta Bratislavy 

Múzeum je pre návštevníkov aj skutočne otvorené.
Stop Nude / Povedačky z múzea – Pozývame vás s Lukášom Latinákom virtuálne do Ateliéru Múzeum má budúcnosť (2011). Pozrite si pozvánku a tri príbehy o historických hračkách.
Na okraji záujmu. Naozaj? – Vo filmovom zázname je zdokumentovaná výstava Na okraji záujmu/Z literárnych zbierok Múzea mesta Bratislavy, ktorá prezentovala literárnu zbierku tohto múzea. Okrem pozostalosti spisovateľa Janka Jesenského sú v múzeu uložené pamiatky na viaceré popredné osobnosti slovenskej literatúry i kultúry.

 Múzeum polície 

Listovanie v starých žandárskych časopisoch – Spoznajte dopravné predpisy z 30. rokov 20. storočia a ďalšie zaujímavosti z prostredia prvorepublikových žandárskych staníc. Zdroj: Bezpečnostní služba, časopis pro úřady, sbory a orgány bezpečnostní v Československé republice, ročník 1932 až 1936

Pechotný zrub B-S 6 Vrba

Videoprezentácia objektu a predmetov; Článok o histórii objektu – Bunker ako súčasť obranného systému v roku 1933 navrhol generál Šnejdárek, veliteľ  Zemského vojenského veliteľstva Bratislava. Neskôr bol začlenený do jednotného československého obranného systému, v rámci ktorého boli v Petržalke v rokoch 1934 – 1937 budované ďalšie bunkre a doplnkové objekty.

Slovakiana – Kultúrne dedičstvo Slovenska 

Objavte viac než milión zdigitalizovaných objektov kultúrneho dedičstva Slovenska.

Kolekcie objektov z múzeí/galérií – Zbierky kultúrnych inštitúcií – Múzeum mesta Bratislavy, SNG, Múzeum SNP, Stredoslovenská galéria v BB, SNK a Galéria umenia Ernesta Zmetáka.
Virtuálne pamiatky – Virtuálne prehliadky významných kultúrnych pamiatok – Dóm sv. Alžbety, Bojnický zámok a hrad Krásna Hôrka.
Virtuálne múzeum – Prezentácie zbierkových predmetov troch kultúrnych inštitúcií.
Virtuálna galéria – Prezentácie troch predmetov zo zbierok SNG.
Virtuálne výstavy – Prezentácie výstav Reklama v prvej ČSR, Ladislav Mednyánszky a Cechy a remeslá na Slovensku.
Reportáže – Záchrana hradov na Slovensku – Seriál postupne mapuje prácu ľudí, ktorí svoj život zasvätili záchrane pamiatok na Slovensku. Pamiatky boli digitalizované vo vysokom rozlíšení.
Aj toto je galéria / múzeum – Prostredníctvom cyklu reportáží nahliadnite do zákulisia štyroch kultúrnych inštitúcií (Východoslovenská galéria v Košiciach; SNM – Múzeá v Martine – Múzeum slovenskej dediny; SNM – Historické múzeum; Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva).
Cyklus dokumentárnych filmov o digitalizácii – Kultúrne objekty, ktoré boli digitalizované v rámci projektu Digitálne múzeum.
Blog. Technické pamiatky na Slovensku – Mapuje dôležité technické pamiatky na Slovensku, ktoré často nie sú v centre záujmu, ale ich význam je z hľadiska kultúrnej pamäte nepopierateľný.
Dynastia Habsburgovcov v Európe – Najvýznamnejší predstavitelia dynastie.

Slovenská národná galéria

Pozadia na mobil zo zbierok SNG – Počas celého dňa bude na Instagrame @sng_gallery pre vás pripravený krásny výber diel zo zbierok SNG, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť a použiť ako pozadie svojho mobilného telefónu.
Audio Zoom: zaostrené na dielo – Započúvajte sa do diela! Krátke kurátorské audiokomentáre vám priblížia vybrané diela z výstavy Generácia 909,76.
Namotávka: Ó, šaty! a silueta – Preskúmajte vzťah tela a odevu. Krátke video s námetom na jednoduchú aktivitu – výtvarný princíp vychádzajúci z aktuálnej výstavy Ó, šaty! pre inšpiráciu na doma.
Vidím inak, kreslím inak – Vyskúšajte si rolu avantgardného umelca a preskúmajte svet okolo vás pomocou jednoduchého kresbového cvičenia spojeného s výstavou Generácia 909,76.
Sedem menej známych vecí o Ester Šimerovej-Martinčekovej – Nový článok zo série Sedmičky od Alexandry Homoľovej, kurátorky aktuálnej výstavy Generácia 909,76 o menej známych dielach a živote Ester Šimerovej-Martinčekovej.
Videoprehliadka: Na stavbe SNG s Alexandrou Kusou – Poďte s nami na prvú virtuálnu návštevu rekonštruovaného areálu SNG Bratislava v špeciálnom sprievode a s komentárom Alexandry Kusej.
Ó, šaty! Móda v čase kríz – Diskusia na výstaveÓ, šaty! s kurátorkou Vierou Kleinovou a vystavujúcimi odevnými dizajnérmi Lenkou Sršňovou a Borisom Hanečkom, moderuje Zuzana Šidlíková, historička a teoretička módy zo Slovenského múzea dizajnu.

Slovenské národné múzeum

SNM – Prírodovedné múzeum, sídelná budova SNM

Stratená v múzeu – Videopríbeh dievčatka Adélky, ktoré nočným múzeom sprevádza sám staviteľ múzea Michal Milan Harminc a kurátori prírodovedných zbierok.
Staviteľ múzeí Michal Milan Harminc – Kurátorský  sprievod výstavou.
Ženy v povstaní – Príbehy žien, ktoré prežili Slovenské národné povstanie, ako sprievodné podujatie k výstave Armáda v povstaní.
Fellini, sladký život a zlatá éra talianskeho filmu – Filmový historik Paolo Speranza o tvorbe Federica Felliniho a ďalších talianskych režisérov – Vittorio De Sica, Luchino Visconti, Paolo Pasolini, Marco Bellocchio, Mario Monicelli, Michelangelo Antonioni, ktorých filmy sa v 50. a 60. rokoch stali symbolom nezabudnuteľnej éry. Ovplyvnili svetovú kinematografiu a ďalšie oblasti spoločenského života. Sprievodné podujatie k výstave.
Získajte fotomagnetky z Prírodovedného múzea SNM – Kvízy pre rôzne vekové skupiny zo siedmich oblastí, ktorým sa múzeum venuje.
Čo sa skrýva za dverami múzea – Pohľad na paleontologické zbierky v depozitároch múzea, kde sa bežný návštevník nedostane.

SNM – Historické múzeum

Príbehy Československa (2018) – Úvodný film k Česko-slovenskej/Slovensko-českej výstave. 
Výstava N89 – Cesta k slobode – Komentovaná prehliadka aktuálnej výstavy k téme Disidentské hnutie na Slovensku.
Československo – v dobrom aj zlom? (2018) – Prednáška prof. PhDr. Romana Holeca, DrSc.
Úvodný film k výstave Svedectvo času – Z najnovších a starších nálezov na Bratislavskom hrade.
Expozícia Dejiny Slovenska. Stredovek – Komentovaná prehliadka.
Výstava Kelti z Bratislavy – Komentovaná prehliadka aktuálnej výstavy.
Ako sa (ne)správať v múzeu (2020) – Zábavné inštruktážne videá pre návštevníkov múzea.
Prehľad výstav SNM (2020) – Upútavky na bývalé a aktuálne výstavy SNM. 
Panovníci Uhorska (2020) – 5-dielny seriál – príbehy a legendy o uhorských kráľoch pre deti.

SNM – Hudobné múzeum

Zo života v Hudobnom múzeu – Video prezentujúce činnosť SNM – Hudobného múzea.
Romantická gitarová hudba 19. storočia z Viedne a Bratislavy – Videozáznam koncertu z cyklu Zlatý vek gitary nahrávaný v múzeu.
Hudobné osemsmerovky – Pre všetkých, ktorí radi odkrývajú záhady na všetky rôzne smery.

SNM – Archeologické múzeum

Prehliadka Archeologického múzea – Predstavenie múzea a aktuálnych výstav.
Laterarius – Dejiny tehliarstva na Slovensku – Krátke video o výstave.
Stĺp Marca Aurelia a Slovensko – Krátke video z výstavy.
Románsky oblúk z Bíne – Krátke video o zaujímavom architektonickom článku.  
Malý Riman na ceste – Vzdelávací program pre deti. Múzejná pedagogika SNM – AM (2017).
Až raz budem dospelý – chcem byť archeológ – Video pre detského diváka z produkcie detskej relácie TV Ružinov, o práci s archeológov v SNM – AM.

SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov

Karpatskí Nemci a kultúrno-umelecký život v historickej Bratislave – Osobnosti výtvarného umenia a kultúry, vo svete hudby a vo svete novín.
Pracovné listy
Vedomostný kvíz o karpatských Nemcoch
Sprechen Sie Karpatendeutsch?
Kennen Sie die deutschen Ortsnamen?
Kennen Sie den KDV?
Sprechen Sie Pressburgerisch?
Sprechen Sie Hauerländisch?
Sprechen Sie Mantakisch?
Sprechen Sie Probnerisch?
Sprechen Sie Hopgärtnerisch?

SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku

Virtuálna galéria Pamätnej výstavy Sándora Máraia v Košiciach – (SK/HU/EN/DE).
Virtuálne sprievody po výstavách a expozíciách múzea – (SK/HU).
Erkel a Bratislava od režiséra Csaba Molnára – Premietanie dokumentárneho filmu (SK/HU).
Odkiaľ som vyšiel… Portrét Lajosa Grendela – Premietanie dokumentárneho filmu (SK/HU).

SNM – Múzeum židovskej kultúry 

…kedysi tu bola ulica – Informačno-pracovný zošit pre deti poskytuje stručné informácie o historickej Židovskej ulici v Bratislave a o Múzeu židovskej kultúry, ktoré sa tu nachádza.
Jozef Kšiňan: O S. C. Makabea a futbale v Bratislave v medzivojnovom období – Sprievodný program k výstave. Interview s dlhoročným športovým redaktorom a spoluautorom knihy Zlatá kniha futbalu na Slovensku.
Nikdy sa nevrátili – Príbeh Gerty Vrbovej – Interview s Gertou Vrbovou, manželkou Rudolfa Vrbu, známeho útekom z koncentračného tábora Auschwitz. V dokumente D. Dobrovody, nakrútenom v  spolupráci so SNM – Múzeom židovskej kultúry, rozpráva príbeh Vrbovho úteku a zážitky z obdobia holokaustu.  
Židovské rozprávky – List pánu Bohu a Rozprávka o bratislavskom obrovi – Program pre deti. Vybrané rozprávky z vlastnej knižky na video prerozprávala Viera Kamenická z Múzea židovskej kultúry v Bratislave.

SNM – Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku 

Dejiny a kultúru Chorvátov na Slovensku – Online prezentácia.
Uplynulé ročníky podujatia Noc múzeí a galérií – Prezentácie fotografií podujatí od roku 2008.

SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra

Nahliadnutie do Múzea Ľ. Štúra – Premietanie videa.
Nahliadnutie do Múzea slovenskej keramickej plastiky – Premietanie videa.

SNM – Múzeum Červený Kameň 

Renesančná pevnosť – Videoprehliadka.
Odokryme minulosť – O múzejnej pedagogike rozpráva Daniel Domorák.
Sane slávnostné, alegorické (1725 – 1750) – Kurátorský výklad Jozef Tihány.

SNM – Múzeum Slovenských národných rád 

Pracovný list a kvíz k výstave Odboj – V Múzeum slovenských národných rád.
Cherchez la femme – Prezentácia k stálej expozícii Múzea M. R. Štefánika.

SNM – Múzeum Bojnice  

Skryté miesta Bojnického zámku,  1.časť – podkrovia – 360⁰ videoprehliadka zaujímavých a verejnosti neprístupných priestorov. Medzi jednotlivými zastaveniami nebude chýbať povala Huňadyho sály s unikátnym systémom zavesenia barokového lustra, povala 5-hrannej veže, zámockej kaplnky či citadely.

SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek

Bábkodielňa cez objektív – Ako si vyrobiť tieňové bábkové divadlo.
O hradnom duchovi
– Bábková rozprávka.
Múzeum cez objektív 1 – 6
– Súbor videí predstavuje expozície múzea a rôzne bábkové divadlá.

SNM – Spišské múzeum 

15.00 Juliana a tí druhí – Krátky film, List s názvom Kvíz a Odpoveďový hárok.
Od 15.00 do 20.00 bude múzeum každých 30 minút poskytovať otázky z krátkeho filmu na sociálnych sieťach SNM – Spišského múzea v Levoči a návštevníkov tak zapájať do súťaže.

SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry 

Ivan Kulec a jeho tvorba – Virtuálna výstava.

SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove

Fedor Vico – Iľko Sova z Bajusova – Karikatúry načítané hercami DAD.
Fedor Vico – Iľko Sova z Bajusova – Slávnostné otvorenie výstavy v múzeu.
Jazz v múzeu – Pavel Morochovič, slovenský klavirista a skladateľ rusínskeho pôvodu.  
Spomínanie na Miša – Venované akad. maliarovi M. Čabalovi.
Upevni, Bože – z dejín Pravoslávnej cirkvi do roku 1948
Rusínski literáti – Súbor videí predstavujúcich výber z literárnej tvorby významných rusínskych osobností.
Od rozprávky k rozprávke – Čítanie rusínskych ľudových rozprávok (videá).
Rusíni v éteri už 90 rokov
– Spomienkový koncert venovaný 90. výročiu začatia rozhlasového vysielania pre Rusínov na Podkarpatskej Rusi a v  Prešovskom regióne.
Srna v neraji – Zostrih z prezentácie básnickej zbierky D. Kapráľovej.
Vzťahy – Vernisáž výstavy Vladimíra Ganaja.

STM – Múzeum dopravy v Bratislave 

Prehliadka Múzea dopravy v čase – Videoprehliadka.

Stredoeurópsky dom fotografie

Sonification – Audiovizuálna prezentácia výstavy stredoeurópskej fotografie  v Galéri Zoya.
Vyhlásenie výsledkov 11. ročníka súťaže o najlepšiu fotografickú publikáciu z krajín strednej a východnej Európy z rokov 2019 – 2020.
Od individuálnych kurzov k detským táborom – O fotografickom vzdelávaní.
Tri dekády ITF v Dome umenia – Audiovizuálna prezentácia výstavy.
Prezentácia novej knihy o slovenskej fotografii 19. storočia od Martina Kleibla.

Ústredie ľudovej umeleckej výroby 

Majstri hudobných nástrojov – Prezentácia výstavy.
Majstri hudobných nástrojov – Súbor videoprednášok prezentujúcich hudobné nástroje, ako sú píšťala, fujara alebo trombita.
Miroslav Moncoľ a Pavel Bielčík – Spev a hra na drumbľu a píšťalku.

Vodárenské múzeum BVS

Ekologická katastrofa na II. vodnom zdroji v Bratislave – Výstava.
Vodárenské zdroje, Distribúcia vody a riadenie vodárenských procesov, Úpravne pitných vôd, Laboratórium – kontrola a monitoring kvality vôd, Odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd – Videá.
Významné objekty a ľudia v histórii bratislavskej vodárne – Datasheety.
Herná zóna – Nájdi 5 rozdielov, kvíz, omaľovanka, puzzle.

X