Výstava Posvieťme si na divadlo v priestoroch BIBIANY. Foto: Daniel Veselský

Posvieťme si na divadlo

Divadlo je úžasný spôsob ako prerozprávať príbeh. EMÓCIA, ktorú doň vkladá rozprávač, sa prenáša na divákov a vyvoláva u nich ZÁŽITOK. Spoločná živá skúsenosť tvorcov a divákov, ktorá vzniká TU A TERAZ, na jednom mieste a v jednom čase, je efemérna a žiadny iný umelecký druh ju nevie takto zachytiť.

Až do 17. januára 2021 môžete spolu s vašimi najmenšími navštíviť výstavu POSVIEŤME SI NA DIVADLO v priestoroch BIBIANY, Medzinárodného domu umenia pre deti.

V centre našej pozornosti stojí príbeh vzniku divadla a proces, ktorý musí prebehnúť, aby sa z textu stala inscenácia. Počas výstavy Posvieťme si na divadlo deti objavia čaro a jedinečnosť divadelného zákulisia – nielen ako priestoru, ale aj ako procesu, jeho zákutia, čudesné postavy, ktoré sa v ňom pohybujú a činnosti, ktoré sa v ňom odohrávajú. Budovaním iluzívnych situácií a modelových rolí sú podnecované k aktívnemu tvoreniu zážitkov tak, aby sa stali divadelnými tvorcami a adresátmi súčasne.

V jednotlivých výstavných miestnostiach sa spájajú divadelné situácie a výtvarné inštalácie. Každý priestor je jedinečnou divadelnou herňou a vo finále je zmenšeným divadlom s javiskom, kde nechýbajú nasvietené reflektory, opona a hľadisko so sedením pre divákov. Príbeh divadelnej inscenácie BIBIANA predstavuje deťom od momentu jeho vzniku až po javiskové finále v jednotlivých výstavných miestnostiach:

  1. DIELŇA DRAMATIKA (hra s divadelným textom);
  2. SCÉNOGRAFIA (hra so scénou a kulisami);
  3. KOSTÝMY (návrh kostýmov, parochne, líčenie herca);
  4. ZÁKULISIE (odhalenie záhad zvuku a svetla a príprava rekvizít);
  5. BLACK BOX (svet vo vnútri divadla a deti sa dozvedia aj niečo o jeho histórii).

Výstava predstaví proces tvorby a hlavné divadelné profesie, ktoré za jeho prípravou stoja (dramatik/čka, dramaturg/ička, režisér/ka, scénograf/ka, kostýmový/á výtvarník/čka, herec/čka, atď.). Pripomenie si aj remeselné profesie ako stolár, maliar, čalúnnik, krajčír, obuvník, maskér, vlásenkár,…

Zákulisie divadla ukrýva aj ďalších ľudí, ktorí sa starajú o každodennú prípravu a chod predstavenia. Deti sa dozvedia aj to, čo majú na starosti inšpicient, šepkárka, zvukár, osvetľovač, javiskový technik, či rekvizitárka.

Stručnou formou výstava deťom predstavuje aj základné prelomové okamihy divadelnej histórie. Dejiny divadla sú popísané skratkovitými heslami, ktoré zdôrazňujú to, ako sa menil charakter divadla a jeho miesto v spoločnosti.

K výstave je pripravený aj jednoduchý sprievodca, ktorý pripomenie deťom kľúčové témy výstavy a ponúkne im podnety na ďalšiu inšpiratívnu prácu s témou divadla.

Divadelné hry, s ktorými výstava pracuje v celej expozícii

Josef Kainar: Zlatovláska (klasická veršovaná rozprávka)
J. Ozábal: Zvedavý sloník (bájka o zvieratkách podľa R. Kiplinga)
J. Uličiansky: Kocúr na kolieskových korčuliach (súčasný dramatický text pre deti)

Organizačný tím

Námet a scenár: Dominika Zaťková
Dramaturgia: Saša Broadhurst-Petrovická
Výtvarno-priestorové riešenie: Barbora Peuch
Ilustrácie: Lucia Kotvanová
Kostýmy: Oľga Mózsiová

Výstavu Posvieťme si na divadlo si môžete v priestoroch BIBIANY, Medzinárodného domu umenia pre deti pozrieť až do 17. januára 2021.

X