Online program Divadla Andreja Bagara v Nitre zaujal

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre začalo ponúkať svojim divákom online program na internete takmer okamžite potom, ako si epidémia ochorenia COVID-19 vynútila zrušenie predstavení a zatvorenie budovy.

DAB vo svojom programe, ktorý uvádza pod jednotným sloganom SPOLU VYHRÁME, prináša krátke zábavné formáty, záznamy inscenácií, program pre deti i vzdelávacie aktivity určené nie len študentom, ale všetkým milovníkom divadla. V rámci pravidelných Divadelných pondelkov už na svojom YouTube kanáli odvysielalo inscenácie Z rúčky do rúčky, Štyria v ringu, Druh Žena i záznam galaprogramu Od Jánošíka k pápežovi, ktorý bol pripravený k 70. výročiu vzniku DAB.

Na ďalšie pondelky už DAB pripravuje záznam inscenácie Dobro, ktorý bude odvysielaný 27. apríla. V pondelok 4. mája, na 101. výročie úmrtia M. R. Štefánika uvedie divadlo záznam inscenácie Štefánik – slnko v zatmení. Hru Podivný prípad so psom si diváci budú môcť na YouTube kanáli DAB pozrieť 11. mája. O týždeň neskôr, 18. mája, to bude inscenácia Veľký zošit a na 25. mája je pripravený záznam inscenácie Ľudia, miesta a veci.

Herci DAB okrem toho načítali pre najmenších divákov takmer dve desiatky rozprávok a herec Jakub Rybárik pripravil formou krátkych vtipných videí niekoľko častí Divadelného slovníka. „Okrem toho bolo na sociálnych sieťach zverejnených viacero Divadelných kvízov a tajničiek, videá Zo zákulisia DAB, vrátane seriálu Keď herci (ne)hrajú. Mnohí členovia umeleckého súboru DAB prostredníctvom veľkonočných pozdravov a ďalších videopríhovorov komunikovali s divákmi. Divadlo okrem toho zverejnilo niekoľko desiatok divadelných bulletinov k inscenáciám svetovej i slovenskej klasiky, ktoré sú tak k dispozícii študentom, pedagógom i milovníkom divadla,“ pripomenul J. Dóczy.

DAB plánuje vytvárať pre svojich divákov online program aj naďalej. Najbližšie pripravuje niekoľko častí krátkych videí pod názvom Divadelná hi(STORY) s divadelným historikom Karolom Mišovicom, v ktorých sa bude venovať zaujímavým témam z histórie slovenského a nitrianskeho divadla. Už teraz sa plánuje špeciálny online program na Medzinárodný deň detí a Deň otvorených dverí, ktorý je tradičnou júnovou aktivitou DAB v Nitre.

Riaditeľ DAB dúfa, že sa bude epidemiologická situácia vyvíjať priaznivo a divadlo sa bude môcť čo najskôr otvoriť pre divákov. Z tohtoročnej sezóny sa nám pre koronavírus nepodarilo odpremiérovať iba poslednú plánovanú inscenáciu, ktorou je Láska slečny Elliotovej od Jane Austenovej v réžii Ľubomíra Vajdičku. Mali sme veľkú snahu ponúknuť ju divákom ešte v tejto sezóne, ale nakoniec sa vedenie divadla priklonilo k tomu, že sezónu 2019/2020 ukončíme už bez tejto premiéry 15. júna a začiatok novej sezóny bude 15.augusta. Premiéra Láska slečny Elliotovej by sa konala v septembri. Všetko samozrejme bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať epidémia ochorenia COVID-19,“ dodal J. Dóczy.

Viac informácií sa dozviete na webovej stránke Divadla Andreja Bagara v Nitre.

X