Žatva bude v Martine aj tento rok

V spolupráci s Národným osvetovým centrom príde do Martina aspoň časť tradičnej Scénickej Žatvy.

Celá ochotnícka divadelná sezóna sa tento rok presunula na jeseň. Aj termín a miesto 98. ročníka festivalu Scénická žatva sa preto museli zmeniť a Scénická žatva bude nakoniec v decembri v Bratislave. Tú časť festivalu, ktorá nie je viazaná na výsledky súťažných divadelných prehliadok sa však v Martine vďaka zlepšeniu situácie zorganizovať podarí. Tvorivé divadelné dielne, diskusie a prednášky prinesie pod názvom Žatva tvorivosti do Martina v spolupráci s Národným osvetovým centrom občianske združenie Opus Delicti.

Žatva teda nakoniec v Martine predsa len bude, ale bude vyzerať trochu inak. „Tento rok mal byť Rokom slovenského divadla. Presne pred 100 rokmi bolo založené Slovenské národné divadlo a oslavujeme aj 190. výročie uvedenia prvej divadelnej hry v slovenčine. Preto som veľmi rád, že sa nám podarí tento rok v Martine zorganizovať Žatvu aspoň v takomto alternatívnom formáte. Žatva tvorivosti nedokáže byť plnohodnotnou náhradou Scénickej žatvy, ale pomôže nám v Martine zachovať kontinuitu aj v tento smutný rok divadla, aby sme sa o rok mohli do Martina naplno vrátiť so Scénickou žatvou,“ povedal programový riaditeľ festivalu Scénická žatva, Matej Moško.

Hlavný program festivalu Žatva tvorivosti bude venovaný ochotníckym divadelníkom, ktorí sa budú môcť počas troch dní zapojiť do tvorivých divadelných dielní. Počas intenzívnych trojdňových workshopov sa od profesionálnych kolegov naučia niečo nové o herectve, dramaturgii, fyzickom divadle, a dokonca aj o divadelnej fotografii. „Svoje miesto si v programe nájdu aj martinskí diváci, pre ktorých uvedieme v spolupráci so Štúdiom Pivnica koncert vážnej hudby, dve večerné predstavenia a zaujímavý sprievodný program,“ doplnila predsedníčka občianskeho združenia Opus Delicti, Zuzana Galková.

Festival Žatva tvorivosti organizuje občianske združenie Opus Delicti v spolupráci s Národným osvetovým centrom a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Program a ďalšie informácie o festivale budú postupne zverejnené aj na:

X