Výstava Divadelné storočie – stopy a postoje je od 12. mája 2020 opäť prístupná verejnosti!
Spojenie druhej a tretej fázy uvoľňovania opatrení voči šíreniu koronavírusu so sebou prinieslo aj otvorenie múzeí a galérií. Preto si po niekoľkotýždňovej odmlke môžu divadelní nadšenci pozrieť rozsiahlu výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje, ktorú pri príležitosti Roku slovenského divadla 2020 pripravil Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Historickým múzeom.
Náročná spoločenská a zdravotná situácia, ktorá ovládla Slovensko počas posledných týždňov, sa pomaly začína uvoľňovať. „Sme veľmi radi, že aj Slovenské národné múzeum – Historické múzeum otvorilo brány pre svojich návštevníkov a od 12. mája 2020 si tak môžu pozrieť dlhodobú výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje, ktorú sme pripravili vo vzájomnej spolupráci,“ hovorí riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.
Divadelná výstava je plná podnetných informácií
Výstavu, ktorá sa rozkladá na viac ako 1000 m2, architektonicky zastrešil slovenský scénograf žijúci v zahraničí Boris Kudlička a obsahovo sa o ňu postaralo štrnásť kurátorov. Pri vstupe do expozície si môžete pozrieť vzácne originály významných tlačených materiálov z obdobia pred vznikom profesionálnej divadelnej scény na Slovensku. Následne sa dozviete o vzniku Slovenského národného divadla (1920), o rozvoji divadelnej siete na Slovensku, divadelnej architektúre, dráme, ale aj o jednotlivých divadelných druhoch – o činohre, opere, operete, muzikáli či o tanci. Výstava nezabúda ani na moderné formy či bábkové divadlo. Predstavuje to najlepšie zo slovenského divadla za ostatných sto rokov v časti s názvom Prítomnosť divadelnej minulosti. Pozerá sa aj na slovenskú divadelnú kritiku, festivaly a na ukážky divadelných plagátov.
„Na tejto výstave sa podieľalo okrem kurátorského a produkčného tímu aj viac ako 60 divadiel, inštitúcií a jednotlivcov zo Slovenska, ktorí nám zapožičali exponáty zo svojich zbierok a archívov. Exponáty na účely výstavy zapožičalo aj deväť zahraničných inštitúcií – z Českej republiky, Rakúska, Maďarska a Nemecka,“ hovorí hlavná kurátorka výstavy Zuzana Nemcová-Gulíková. Niektoré z originálnych exponátov zo zahraničia si v rámci výstavy môžete pozrieť len v obmedzenom čase, preto vám odporúčame výstavu navštíviť čo najskôr.
Na Bratislavský hrad len pri dodržiavaní hygienických opatrení
Výstavné priestory Bratislavského hradu môžu záujemcovia o divadlo a históriu navštíviť len pri dodržiavaní hygienických opatrení.
- Vstúpiť do priestorov je možné len s respiračnou ochranou tváre.
- V skupine môže byť maximálne 5 osôb.
- Návštevníci si musia dezinfikovať ruky dezinfekčným prostriedkom, ktorý je umiestnený pri vstupe do múzea, a tiež absolvujú meranie telesnej teploty.
Pri pohybe v priestoroch expozícií je odporúčaná ochranná vzdialenosť medzi osobami minimálne dva metre, pričom maximálny počet návštevníkov sa ráta podľa koeficientu 25 m2/osoba. Skupinové prehliadky a iné podujatia v priestoroch múzea nie sú momentálne povolené.