Divadlo Štúdio tanca: Ghost/Prízrak (zdroj: archív divadla)

Divadlá Banskobystrického samosprávneho kraja vyrazia za divákmi do regiónov

Počas Roku slovenského divadla 2020 prichádzajú divadlá v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja za svojimi divákmi do regiónov. Cieľom je priniesť umelecký zážitok aj ľuďom, ktorí nemajú možnosť divadlo navštíviť v jeho domovskom stánku.

Tri divadlá v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja odohrajú počas Roku slovenského divadla 2020 spolu 27 výjazdových predstavení rôznych žánrov. Cieľom je dostať divadlo priamo k divákom v rôznych kútoch kraja.

Domáci predskokani

Výjazdové predstavenia po kraji sú zároveň ochutnávkou repertoáru divadiel a pozvánkou na ich domovské scény. Prvé takéto predstavenie odohralo ešte v januári v kaplnke Zvolenského zámku banskobystrické Divadlo Štúdio tanca, ktoré tu uviedlo inscenáciu Ghost / Prízrak.

„Divadlo sa rozhodlo do tohto projektu zapojiť aj domácich obyvateľov, ktorí sa venujú tancu, a to v úlohe miestnych predskokanov. Každé predstavenie bude mať svojho lokálneho ambasádora pre dané miesto konania,“ vysvetľuje Peter Černek z BBSK.

Najbližšie sa na toto predstavenie môžu tešiť diváci v Lučenci, kde sa tanečníci predstavia už 21. februára v priestoroch Synagógy. Domácich predskokanov im bude robiť tanečný odbor SZUŠ Lučenec – Opatová. 

Predstavenia pre deti aj dospelých

Zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského ponúkne zo svojho repertoáru v rámci výjazdových predstavení nesmrteľnú komédiu Čertice – o ženách, ktoré už pred tristo rokmi vedeli dobre zametať s mužmi, kultovú inscenáciu Svet (podľa) Urbana, v ktorej štyria charizmatickí herci prechádzajú Urbanovým nevšedným životom a inšpiratívnym dielom s desať naživo hranými a spievanými piesňami, aj inscenáciu o živote významného realistického spisovateľa a dramatika Jozefa Gregora Tajovského s názvom Na konci.

Najbližšie sa Divadlo J. G. Tajovského predstaví so svojou inscenáciou Mandragora na výjazdovom predstavení 20. marca v Hriňovej, na festivale Hriňovské dni divadla. Divákom ponúkne nový pohľad na uznávanú renesančnú komédiu o oklamanom paroháčovi.

Pre malých divákov pripravujú dobrodružné príbehy tajomného Pom Poma v inscenácii Pom Pomove rozprávky.

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského: Mandragora (zdroj: archív divadla)

Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí, ktoré v tomto roku oslavuje 60. výročie svojho založenia, vybralo detské predstavenia zo stáleho repertoáru, napríklad O malej sove, ktorá sa bála tmy, či Dve rozprávky na brušku, ale ponúkne aj novinky – pre najmenších Šepoty lesa a pre tínedžerov a dospelých Tajomný maják – prvú divadelnú adaptáciu diela Xenie Dragunskej na Slovensku v réžii oceňovanej divadelnej režisérky Júlie Rázusovej.

Bábkové divadlo Na Rázcestí: O malej sove, ktorá sa bála tmy (zdroj: archív divadla)

Presné miesta a termíny jednotlivých predstavení budú priebežne aktualizované na facebook.com/rokdivadlaBBSK.

X