Medzinárodný festival Divadelná Nitra upravuje svoj program, ale konať sa bude!

Napriek nepriaznivému vývoju, ktorý zasiahol celý sektor kultúry a ovplyvnil aj program 29. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra (25. – 30. 9.), sa jeho organizátori prispôsobili novým podmienkam. Fanúšikovia divadelného umenia sa tak môžu tešiť na zážitky z predstavení aj pestrého sprievodného programu – samozrejme, v súlade s bezpečnostnými opatreniami.

„Nikdy neplatilo väčšmi to okrídlené ,zmena programu vyhradenáʻ ako v týchto časoch,“ približuje riaditeľka festivalu Darina Kárová realitu posledných mesiacov a dní, ktorá sprevádza prípravu festivalu. Organizátori musia čeliť viacerým výzvam, ktoré sa dotkli hlavného aj sprievodného programu. V týchto dňoch usilovne pracujú na tom, aby návštevníci zažili festivalovú atmosféru v podobe, na akú sú pri Divadelnej Nitre zvyknutí.

To najzaujímavejšie, čo na Slovensku máme

Konfrontácie so zaužívanými morálnymi zásadami, etickými princípmi či vlastnými predstavami o dobre a zle prirodzene evokuje téma 29. ročníka festivalu – územie étos. Diváci sa na ňom ocitnú prostredníctvom prezentácie zaujímavých domácich inscenácií, ktoré vznikli v poslednom období. S predstavením Dnes večer nehráme sa ocitnú v čase Nežnej revolúcie, Tichá noc, tmavá noc ich zase vtiahne do udalostí Slovenského národného povstania. V Komedii českej o bohatci a Lazarovi nazrú do prehnitého sveta zbohatlíckej smotánky a s revivalom slávnej inscenácie Dom Bernardy Alby nazvaným Dom vstúpia do spoločnosti neschopnej reagovať na inakosť. Čakať ich bude aj široký výber autorských hier so silným spoločenským odkazom – kolektívne dielo Norma o živote mentálne znevýhodnených hercov, multidruhová inscenácia o neuchopiteľnom svete autistov Zimná cesta a autentické výpovede o materstve Ľúbim ťa a dávaj si pozor (predstavenie sa presúva z Vily K do priestoru DOMof CREATIVITY, bývalého Domu módy). Festival uvedie aj vlastnú produkciu – multižánrovú novinku známej choreografky Petry Fornayovej Zelená je tráva, a to vo forme work in progress. Z plánovaných slovenských inscenácií sa nakoniec z pandemických dôvodov nepredstaví dielo súboru GAFFA V samote ani medzinárodný koprodukčný projekt Divadelnej Nitry v podaní pražských a nitrianskych tínedžerov Ikarus. Ten v programe nahradí bábková inscenácia Tajomstvo oceánu Divadla SpozaVoza na motívy obľúbenej detskej knihy Gerda – Príbeh veľryby.

Zahraničie budú musieť diváci oželieť

Napriek úsiliu organizátorov z Divadelnej Nitry postupne vypadla zahraničná časť programu. Na Slovensko tak nepricestuje belgický súbor Random Scream, ktorý mal predstaviť inscenácie 7 sľubov a Zmaľovaná huba. Zrušená je aj česká inscenácia Kacírske eseje pražského súboru Studio Hrdinů. V programe ju nahradí inscenácia Polnočná omša v réžii Petra Palika, ktorá mala v Divadle Jozefa Gregora Tajovského premiéru len celkom nedávno. Tým sa v intenciách zámeru festivalu posilní slovenská účasť. Hra silných dialógov a vyhrotených emócií, situovaná do pamätného roku 1944, kladie zásadné otázky o svedomí a dobe a pripomenie tohtoročné 100. výročie narodenia významného dramatika Petra Karvaša.

Diskusie, koncerty, výstavy aj zážitky pre deti. Sprievodný program bude multižánrovou mozaikou.

Hlavný program Divadelnej Nitry bude doplnený bohatým sprievodným programom, ktorý je takisto previazaný s témou festivalu. Pripravená je veľká verejná debata Asociácie Divadelná Nitra a Denníka N známe/neznáme územia étos, ktorú bude moderovať Oliver Rehák a na svojom Facebooku a webovej stránke streamovať Denník N. Jej hosťami budú ekológ a minister životného prostredia Ján Budaj, pneumológ a ftizeológ Štefan Laššán a ekonóm a IT expert Miroslav Pikus. Na verejnú debatu nadviažu ďalšie diskusie o etických témach v kultúre a politike.

Festival oživia hudobné vystúpenia verklikárov, kapiel Genius Locci a La3no Cubano či súrodencov Mareka a Martina Geišbergovcov. Festival uzavrie Shakespeare Koncert, ktorý predstaví zhudobnené sonety a výstupy z hier najznámejšieho svetového dramatika v podaní Aleny Pajtinkovej, Ľuboša Kostelného, Davida Hartla a ďalších. Vstupenky na tento koncert sú stále v predaji.

Počas festivalu si návštevníci budú môcť pozrieť niekoľko výstav, napríklad výstavu fotografií a iných dokumentov pripomínajúcich legendárnu inscenáciu Jozefa Bednárika Dom Bernardy Alby – Vtedy a dnes vo vstupnom foyer Štúdia DAB, výstavu Divadelného ústavu theatre.sk k 100. výročiu slovenského profesionálneho divadla či viaceré výstavy v Nitrianskej galérii a Ponitrianskom múzeu. Zaujímavým spestrením programu budú stand-upové vystúpenia Gaba Žifčáka a Petra Petiara Lachkého, doplnené koncertom, ktoré sa však neodohrajú postupne na terasách prevádzok, ako bolo plánované, ale spolu v jednom termíne a čase v Štúdiu DAB (piatok 25. 9. o 20.30).

Pripravené sú aj rozmanité divadelné predstavenia na námestí, na železničnej stanici a v Synagóge. Detskí návštevníci si budú môcť vychutnať sériu bábkových predstavení Gašpariáda, pankovo-animálno-maňuškovo-komediálny triler Nového divadla Kocúr v čižmách, jarmočné divadlo Príbeh rytiera z dielne Teátra Komika či hru o námorníkoch Kapitán Kotvička, ktorú privezie Divadlo Agapé. Ponitrianske múzeum im ponúkne možnosť zahrať sa na archeológov.

Z dôvodu protiepidemických opatrení sa ruší balónový sprievod centrom mesta. Nepricestujú ani českí klauni zo Studia Underground s predstavením Stoppers, ich vystúpenia nahradí v sobotu ohňová show Inspinia zoskupení Inspinia a CirKus-Kus a v nedeľu cirkusovo-bubenícka pouličná akrobatická show Cirkus a rytmus v podaní súborov Campana Batucada a CirKus-Kus. Čas a miesto vystúpení zostávajú. Ruší sa aj podujatie KníhKupecká. Ostatné podujatia nateraz ostávajú v platnosti.

Mladí kritici sa budú stretávať virtuálne

Počas festivalu sa uskutočnia aj niektoré aktivity v rámci celoročných projektov Asociácie Divadelná Nitra: integračné umelecké aktivity detí zapojených do projektu Tulipán online vrátane objektu Black Box výbeh, projekt znovuobjavovania umeleckých a architektonických diel vo verejnom priestore Nitry Aj toto je umenie a medzinárodný projekt na aktivizáciu divákov Be SpectACTive! Vzdelávací projekt pre študentov vysokých umeleckých škôl Ako na divadlo sa uskutoční s iným lektorom – namiesto českého teatrológa Martina Pšeničku bude seminár viesť teatrológ Miroslav Ballay.

Plánovaný medzinárodný seminár umeleckej reflexie pre mladých kritikov V4@Theatre Critics Residency sa presúva do online priestoru. Pod vedením nemeckého teatrológa Stefana Tiggesa účastníci absolvujú analytické semináre, diskusie o inscenáciách vybraných predstavení hlavného programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2020 a o politicko-spoločenských otázkach, stretnutie s kurátormi hlavného programu, ako aj s účastníkmi ďalších projektov Asociácie Divadelná Nitra. Program doplní svojou online prednáškou a odbornými radami chorvátsky divadelný profesionál Darko Lukić.

Všetky uvedené zmeny programu budú komunikované prostredníctvom stránky www.nitrafest.sk, sociálnych sietí a tlačovín priamo na mieste.

Bezpečnosť ruka v ruke s umením

„Organizačná príprava všetkých podujatí festivalu bola dvojnásobne náročná – jednak štandardné produkčné činnosti a jednak paralelné nastavovanie všetkých pravidiel hygieny a protiepidemických opatrení šitých na mieru festivalu. Tie vychádzajú z aktuálnych rozhodnutí Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Nitra a z vyhlášky Divadla Andreja Bagara,“ hovorí riaditeľka festivalu Darina Kárová. Návštevníci tak budú môcť do priestorov festivalu vstupovať iba s rúškom či iným prekrytím horných dýchacích ciest, a to aj v exteriéri. Pri vstupe do budov sa bude kontrolovať ich telesná teplota, bude platiť pravidlo nepodávania rúk, vyžadovať sa bude dodržiavanie odstupov a pre každého bude k dispozícii dezinfekcia, náhradné rúška a rukavice. „Veríme, že Divadelná Nitra sa stane bezpečným územím na stretnutia s umením,“ dodáva Kárová.

Priestormi konania 29. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra budú Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Synagóga, DOMof CREATIVITY a Svätoplukovo námestie.

Vstupenky na predstavenia si záujemcovia môžu zakúpiť online prostredníctvom predajne siete GoOut a od 7. 9. 2020 aj v pokladnici festivalu (hlavný vchod Divadla Andreja Bagara v Nitre) v čase od 15.00 do 17.00. Vzhľadom na zvýšenú bezpečnostnú pozornosť odporúčajú organizátori vstupenky zakúpiť online. Z dôvodu opatrení sú znížené kapacity sál, preto je v ponuke menší počet vstupeniek ako obvykle.

Asociácia Divadelná Nitra zabezpečí dodržiavanie všetkých hygienických a protiepidemických opatrení počas konania Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2020 v súlade s aktuálne platnými predpismi Úradu verejného zdravotníctva SR a Divadla Andreja Bagara v Nitre.

Viac informácií o opatreniach na www.nitrafest.sk.

X