Roman LAZÍK

Prvý sólista Viedenského štátneho baletu

Roman Lazík študoval na Tanečnom konzervatóriu Evy Jaczovej v Bratislave. Počas štúdia sa zúčastnil viacerých medzinárodných baletných súťaží. Bol finalistom baletnej súťaže v Paríži, na Eurovízii v Gdaňsku a v Lausanne vo Švajčiarsku, kde získal stáž v baletnej škole bostonského baletu. Prvé miesto obsadil v československej súťaži v Brne a ÖTR-Contest vo Viedni a ako prvý slovenský tanečník získal medailu na prestížnej baletnej súťaži v New Yorku. Už v absolventskom ročníku bol angažovaný ako sólista Baletu Slovenského národného divadla.

Je držiteľom cien Philip Morris Ballet Flower Award za najvýraznejší talent v roku 1996 a za najlepšieho tanečného umelca v roku 1997 na Slovensku, cien premiéra Slovenskej republiky a Literárneho fondu. Po krátkodobom pôsobení v balete SND pôsobil v juhoafrickej Pretorii, neskôr v Izraeli, odkiaľ sa vrátil na jednu sezónu späť do SND ako vedúci sólista. Jeho cesta pokračovala sedemročným prvosólistickým pôsobením v Bavorskom štátnom balete v Mníchove, neskôr vo Viedenskom štátnom balete, kde od roku 2010 pôsobí ako prvý sólista.

Na svojej tanečnej dráhe sa vyprofiloval ako danseur noble interpretáciami najdôležitejších rolí klasického repertoáru ako napríklad:

  • princ Siegfried (Labutie jazero),
  • princ Albrecht (Giselle);
  • princ Luskáčik (Luskáčik),
  • princ Désiré (Spiaca krásavica);
  • Jean de Brien (Raymonda);
  • Solor (Bajadéra);
  • James (Sylfida) a v ďalších.

Nechýbajú ani mnohé sólové party v známych baletoch svetových choreografov, ako sú George Balanchine, Jerome Robbins, Roland Petit, John Cranko, Kenneth MacMillan a iní. Má možnosť pracovať aj so súčasnými, vo svete uznávanými choreografmi, akými sú Jiří Kylián, Mats Ek, John Neumeier, William Forsythe, Hans van Manen, Boris Eifman a mnohí iní.

Počas svojej kariéry tancoval na najprestížnejších baletných scénach po celom svete, či už to bolo Mariinské divadlo v Petrohrade, Bolšoj Teatr v Moskve, alebo divadlá v Paríži, Tokiu, Toronte, Berlíne, Hamburgu, Drážďanoch a pod. V súčasnosti môžete Romana Lazíka vidieť vo Viedni v predstavení s názvom Jewels (George Balanchine), v ktorom účinkuje aj s kolegyňou zo Slovenska, sólistkou Ninou Polákovou.

X