V utorok 23. marca 2021 vás pozývame na ďalší online komorný koncert Slovenskej filharmónie. Sledovať ho môžete zo záznamu na stream.filharmonia.sk o 19.00 h. Na pódiu Koncertnej siene sa predstavia viacerí členovia orchestra Slovenská filharmónia: flautista Cyril Šikula, klarinetista Jozef Luptáčik, trubkár Rastislav Suchan, huslistka Leila Akhmetova, violončelistka Kristína Luptáčiková a violončelista Ken-Wassim Ubukata, ktorý sa zhostí aj roly dirigenta. Spoluúčinkujú fagotista orchestra Opery SND Radoslav Práger a Ladislav Fančovič, ktorý sa predstaví nielen ako klavirista, ale i ako saxofonista. Po ich boku vystúpi  popredná slovenská herečka Božidara Turzonovová, členka činohry Slovenského národného divadla, ktorá vás vo vo videopozvánke pozýva na koncert.

Koncert ponúkne diela troch skladateľov. Brazílčan Heitor Villa-Lobos čerpal inšpiráciu pre svoje diela z bohatej tradície ľudovej hudby rodnej krajiny, ale aj z aktuálnych trendov európskeho hudobného umenia, ktoré spoznával počas viacročného pobytu v Európe. Na úvod zaznie jeho skladba Assobio a játo (The Jet Whistle) pre flautu a violončelo, ktorú skomponoval v New Yorku v roku 1950.
Nasledovať bude dielo nemeckého skladateľa Ernesta Rotersa, ktorý sa presadil najmä ako autor filmovej hudby. Jeho Trio pre husle, violončelo a saxofón, W. 26b z roku 1926 zaznie v slovenskej premiére.
Na záver je na programe jazzový balet La revue de cuisine / Kuchynská revue, H. 161 českého skladateľa Bohuslava Martinů, ktorý patrí medzi jeho najznámejšie a najuvádzanejšie skladby. Skomponoval ho a v premiére bol uvedený v roku 1927. Má niekoľko podôb a uvádza sa v rôznych nástrojových obsadeniach. My si vypočujeme  pôvodnú nescénickú  verziu pre rozprávača a komorný súbor. Dielo zaznie v prebásnení Daniela Heviera v podaní brilantnej herečky Božidary Turzonovovej.

Utorkový koncert zaznie pri príležitosti Roku slovenského divadla.


Heitor Villa-Lobos Assobio a játo (The Jet Whistle) pre flautu a violončelo
Ernst Roters Trio pre husle, violončelo a saxofón, W. 26b
Bohuslav Martinů La revue de cuisine / Kuchynská revue, H. 161
(pôvodná verzia pre rozprávača a komorný súbor)


Božidara Turzonovová rozprávač
Cyril Šikula flauta
Jozef Luptáčik klarinet
Radoslav Práger fagot
Rastislav Suchan trúbka
Leila Akhmetova husle
Kristína Luptáčiková violončelo
Ladislav Fančovič altový saxofón, klavír
Ken-Wassim Ubukata violončelo, dirigent

Viac informácií sa dozviete na webovej stránke Slovenskej filharmónie.

X